Látky, které likvidují volné radikály, tedy nejen ty kyslíkové (ORAC), ale také hydroxilové a chlorové.
Celkem chybně se mezi antioxidanty počítá Se nebo jiné prvky (Cu, Zn, Mn), bez nich totiž antioxidanty nemůže náš organizmus syntetizovat.
- vitamíny – vitamín A, vitamín E, vitamín C, vitamín B3,
- karotenoidy
- flavonoidy
- třísloviny(polyfenoly)
- některé sloučeniny selenu, zinku, manganu, mědi, germania
- antioxidanty na bázi aminokyselin – glutation, taurin
- skvalen
Co tedy antioxidanty dělají?
Brání oxidativnímu stresu!
Kdy se tvoří volné radikály více?
- Při problémech s imunitou.
- Systémové zánětlivé onemocnění.
- Hodně cukru se účastní při tvorbě energie
- Játra a ledviny jsou přetíženy detoxikací chemikálií, pesticidů, ekologických škodlivin, cigaretovým kouřem a konzervanty („E“)
- Při dlouhodobém stresu.
Jak to můžeme zlepšit?
- Jezte celkově méně jídla, zejména prázdných kalorií, cukru, rafinovaných sacharidů. Nejezte potraviny připravované na dřevěném uhlí (vznikají zde na jídle vedlejší karcinogenní produkty).
- Stresujte se méně. Snižte pracovní a sociální zátěž a věnujte se také činnostem, které vám pomohou relaxovat s pocitem nabité energie, jako je jóga, procházky, zahradničení.
- Snižte své vystavení alergenům a znečisťujícím látkám ve vzduchu.
- Dopřejte si dostatek hlubokého REM spánku.
- Užívejte byliny a doplňky pro podporu antioxidantů. Kupř. resveratrol, kyselinu alfa-lipoovou, koenzym Q10, ginkgo, zázvor, extrakt z hroznových semínek, zelený čaj, ostropestřec, N-acetylcystein, rozmarýn, kurkumu. Tím pomáháte zvýšit přirozenou produkci glutathionu – matky všech antioxidantů.
Antioxidanty
Skloňují se ve všech pádech, mažou se na obličejovou pokožku, vtírají se do vlasů… Co vlastně umějí? Jsou to látky likvidující v našem organizmu vše škodlivé, tedy nejen ty škodliviny, které si vyrábíme sami. Klasickým případem jsou zplodiny hoření tabáku. Tedy kuřák není ohrožen jenom rakovinou plic, ale s výrazně zvýšeným procentem pravděpodobnosti je ohrožen vznikem jakéhokoliv zhoubného nádoru. Programově si totiž kuřák oslabuje antioxidační bariéru.
A protože antioxidanty „brání“ také vzniku aterosklerozy (zužování cév) máme tedy odpověď na otázku, proč u kuřáků vzniká také častěji infarkt srdce a mozku.
Zásadní kapitolou o úloze antioxidantů v organizmu jsou otázky o vzniku a rozvoji civilizačních nemocí v užším slova smyslu. Mám na mysli vředovou chorobu tlustého střeva, Crohnovu nemoc, kloubní revmatismus, záněty štítné žlázy, lupenku, ekzémy, roztroušenou sklerózu, diabetes mellitus I.typu, myasthenii, lupus erytematodes a další jednotky. Spojuje je také (zdůrazňuji také) nedostatek antioxidantů.
Patří sem také problematika vzniku a boje s metlou lidstva, totiž s rakovinou.
Dušičkové počasí vede ale hlavně k virózám. Postiženy bývají hlavně horní cesty dýchací. Sem patří nos a vedlejší dutiny, hltan s mandlemi a středouším, hrtan s průduškami a dýchací trubice (trachea). Pakliže se jedná o lehká virová onemocnění, jsou doprovázena zahleněním, kašlem, vykašláváním, bolestí hlavy a dutin, záněty středouší. Často vyústí v zánět mandlí, končí na hlasivkách či průduškách nebo suchým dráždivým kašlem. Nechci se zabývat podáváním antibiotik, ale někdy jsou nezbytná. Nechci se zabývat prevencí, ale ta je nezbytná vždy. Chtěl bych na tomto místě dát několik rad jak se zachovat při akutním stadiu, a také co dělat aktuálně pro prevenci.
Já osobně za dobrou prevenci považuji vitamin C spolu se zinkem, denně po 15 hodině. (Vitamin C Plus Nutrilite {ono „Plus“ znamená přídavek antioxidantů} a Biologický Zinek). Pakliže se pohybujete v blízkosti někoho, kdo vyloženě prská, potom vitamin C 2 tablety, biologický zinek 2 kapsle.
U právě probíhajících příznaků virózy je možné vzít vitamin C každé 4 hodiny a vynikající zkušenosti jsou s užitím koncentrovaných antioxidantů. Největší kapacitu v tomto směru mají antioxidanty z Double X Nutrilite.
Takový příklad léčby při akutní viroze by mohl vypadat takto: 1 tbl antioxidantu ráno, za 2 hodiny 1tbl vitaminu C, v poledne 1 tbl antioxidantu, za 2 hodiny 1 tbl vitaminu C, za další 4 hodiny 1 tbl vitaminu C a ještě jedenou vitamin C podle potřeby zopakovat. To vše po 2-3 dny. Proti očekávanému překyselení žaludku je vhodná Vitar soda 2 tbl na noc, případně i vícekrát denně, vždy mezi jídly. Při virózách s průjmy doporučuji navíc ještě 3x denně 4-6 tbl živočišného uhlí (rozdrtit nebo rozkousat). Samozřejmostí je dostatek tekutin (voda – nejlépe filtrovaná, čaje – nejlépe z této vody, ale ne ovocné čaje).