Kuchyňská sůl

Civilizační nemoci - kuchyňská sůl

Nedovolím si bezezbytku citovat některé články o nezdravosti kuchyňské soli, která je běžně k dostání v obchodní síti. Spokojme se s všeobecně známou věcí, že solit je nezdravé a že sůl je bělená, tedy je zde nějaká další technologie, která podtrhuje nezdravost.

Hodnotit význam jodidace soli je pro rozporuplnost názorů složité, smysluplné se mi zdá, že samotná jodidace soli nemůže potřebu stopového prvku jódu zařídit. Jsou k tomu vždy ještě třeba přírodní organické zdroje jódu, totiž mořské ryby a (nebo) mořská řasa.

Kuchyňská sůl byla vybrána jako vhodná a bezproblémová transportní metoda pro dodávání potřebného jódu do potravinového řetězce.

Sůl je totiž obsažena téměř ve všem, co každodenně jíme. Je kupř. přidávána do potravy dobytka, právě k zajištění dobré funkce štítné žlázy.

Z toho vyplývá, že aniž bychom solili, přijímáme značné množství soli. Jenom proto, že jíme.

Připusťme, že mnoho z nás podléhá reklamě o tom, že minerálky jsou zdravé. Málokoho zajímá, že obsahují značné množství sodíku. Mnohé preparáty hořčíku (hořčík je bezesporu prospěšný) obsahují také velké množství sodíku a někteří lékaři to prostě nevidí.

A tím jsme se dostali k oblíbené minerální vodě s vysokým obsahem hořčíku. Vstřebatelnost hořčíku v této minerální vodě s vysokou salinitou je relativní. Také je nepochopitelné, že oficiální webové stránky doporučují pít jedinou mořskou vodu těženou u nás. Léčivá je, ale proč ji pít? U moře v Chorvatsku vám snad někdo doporučuje pít mořskou vodu?

Kdybych měl shrnout doporučení posledních deseti let, musím říci, že  se doporučuje nesolit. Jak již řečeno, sůl je totiž ve všem, co jíme.

Kdybychom se snažili nejíst civilizačním procesem vygenerovaná jídla (prosím přečíst ještě jednou), tak bychom měli solit himalájskou solí. Není bílá, je růžová a vznikala působením slunce po staletí.

Osobně mohu doporučit vařit brambory ve slupce na páře, potom neztrácejí 40% minerálů a chutnají slaně. A dále na rozdíl od pohádky „Sůl nad zlato“ vás mohu ujistit, že česnek má slanou chuť, takže česnekem, prosím, při přípravě jídla nešetřete. Podobné vlastnosti má i kupř. libeček.

 

Podle zahraničních článků zpracoval: MUDr. Jiří Holečko

 

Pod čarou:

Problematika suplementace jódu je opravdu složitá, a je popsána na jiném místě.

Sodík (Natrium, Na) DV = 2500mg

1 čajová lžička (tsp 6g) = 2325mg

Dále je obsah sodíku ve 100g:

Syrový brambor = 10mg

Běžný chléb = 350mg

Vajíčko = 140mg

Hovězí (roštěnec) = 70mg

Chipsy = 390mg

Pizza = 240-720mg

Špek = 1450mg

Šunka = 720-1245mg

Sýr (typu Eidam) = 1540mg

Salinita (slanost) = podíl minerálních látek (solí) rozpuštěných v roztoku (obvykle ve vodě).

Salinita Magnesie = 788 mg/l

Salinita Vincentky = 9900 mg/l

Salinita Mattoni = 525 mg/l

Pitná voda (fresh water) má salinitu do 30-40mg/l