Ztloustli jste…

Civilizační nemoci - ztloustli jste

Ztloustli jste? Upravte poměr složek potravin v jídelníčku!

Skoro všichni jsme ztloustli, v tloustnutí by nám snad mohla zabránit jenom nemoc… Ale proč hned sahat k cynismu, když mnohým z nás stačí jen správně upravit jídelníček.

Mnozí z nás konzumují příliš mnoho cukrů, a to hlavně těch jednoduchých, které se „okamžitě“ mění na zásobní tuky. Jíme samozřejmě i vše ostatní, a tak energetický příjem je obrovský. Cukry nejsou jenom cukroví, ale je to také alkohol a ovoce.

A tukové zásoby se vytvářejí hlavně tehdy, když energie není „spalována“ pracovní nebo sportovní činností. Když náhodou přiberou i sportovci, záhy zase zhubnou, protože jejich doslova trénovaný metabolismus jim to umožní. Co ale zbývá nám ostatním, kteří nejsme sportovci? Nejčastěji je slyšet, že teď jíst prostě nebudeme! Ale ani to většinou nevede k vymizení tukových polštářů.

Přitom nám takto nezdravé pokusy o snížení nadváhy mohou přivodit poruchy obranyschopnosti. Tak se můžeme dopracovat k nějaké nemoci, při dlouhodobějších a opakovaných pokusech o zhubnutí „nejedením“ třeba i ke zhoubné nemoci.

Nejhorší však je, že nás žádná „hubnoucí“ dieta nebo „hubnoucí“ koktejl nenaučí správně jíst. A až skončíme s tabletami nebo koktejlem, nabereme kila zpátky. Co tedy dělat?

Východiskem je opravdu zdravé hubnutí, kdy při běžné stravě (s úpravou poměrů tuků, bílkovin a cukrů) dokážeme odbourávat tukové polštáře.

Vedle stravování budou potřeba speciální koncentrované přírodní potravinové doplňky. A právě úpravou poměrů složek potravin v našem jídelníčku se navíc naučíme jíst tak, aby se druhý den již odbourané tuky zpátky nevytvořily.

Takto nastavit metabolické procesy je vhodné při individuálním odborném vedení.

 

                                                                                                                              MUDr. Jiří Holečko